Uppfödarregister


Vill ni stå med? Skicka ett mejl till: webmaster@hallandskatten.com

Uppfödarna står i alfabetisk ordning i de olika hårlagen.
Nyinlagd uppfödare markeras med Ny.
För att komma till rätt "grupp" klicka på snabblänkarna nedan...
För att stå med i registret måste ni vara medlem i FHK!
Långhår
Semilånghår
Korthår

Långhår
Amorcitos
Perser
Boel Eklö 070-7395161 boel2009@hotmail.com
Amourella’s
Chinchilla Perser
och Ragdoll
Ulrika Kling
0709-623585
micia@hotmail.se
Baboo’s
Perser/Exotic
Jonas Andersson
035-188818
info@baboos.se
Betty Back’s
Exotic
Lena Wahlund
0520-10487, 0705939756
lena.wahlund@comhem.se
KikkBekk’s
Perser & Exotic
Kikki Edentoft
Tel. 0735-753279
kikki_eden@hotmail.com
Lebergs
Perser & Exotic
Jessica Ekeroth, Anette Johnsson
0520-72015
0734-230745
lebergs@hotmail.com
Leo-Roi’s
Perser & Exotic
Maria-Louise Eriksson
0520-214042
leo-rois@telia.com
MmeHardys
Perser
Marie-Louise Adolfsson
076-8264409
mmehardys@passagen.se
Sahklo’s
Perser
Kristine Linné Overgård
Karlskrona
sahklo@sahklo.com
Salomez
Perser
Gunnel Walther
0478-412 90
salomez@telia.com
Yátos
Perser & Exotic
Ann-Louise & Clabbe Niesel
Tel. 0370-13537
niesel@telia.com
Åkantens
Perser/Exotic
Britt-Marie Andersson
0370-223 93, 070-252 45 75
akantens@gmail.com

Semilånghår
Amourella’s
Chinchilla Perser
och Ragdoll
Ulrika Kling
0709-623585
micia@hotmail.se
Celine's
Scottish Fold
Marita Johansson
070-69 26 766
celinecats@passagen.se
Dagdrivarn
Maine Coon
Malin Sundqvist
0707-738656
info@dagdrivarn.se
Dutchess
Brittisk Långhår
Anneli Flygare
anneli@dutchess-cats.se
General Coon’s
Maine Coon
Annelie Lidström&Peter Vartiainen
0708956191 och 0707463493
annelie@generalcoons.se
peter@generalcoons.se
GLENROSE

Brittiska kort-och långhårskatter
Färger:solida
Kristina Kober
Ormesberga Kyrkotorp
342 64 öR
tel:0472/76333 eller 0701/125993
www.sglenrose.com Ny
kober@sglenrose.com
Knallåsens
Brittisk Långhår
Helèn Wieslander
0709-460377
0371-98229
wieslander@yahoo.se
Magyls
Maine Coon
Ylva Bengtsson
035-39473
dallas.texas@telia.com
Mabriga siberians
Sibirisk Katt
May-Britt Galley
0430-42017
galley1no@yahoo.no
Mhorrses
Norsk Skogkatt
Marina Jonsson
0175-62406, 070-3008081
marina.jonsson@etanet.se
Palmelids
Helig Birma
Annelie Bodin
035-13 03 90
annelie.bodin@hallandsposten.se
Raggers
Ragdoll
Inger Lidell
0520-72119, 0702-249394
inger.lidell@telia.com
Showbiz’ Maine Coon Maria Forsberg Blomgren
0732-400 463
mariaforsberg@yahoo.com
Silkedals
Brittisk Långhår
Camilla Karlsson
0485-72217
silkedals@hotmail.com
XeniaBritt's
Brittisk Långhår
Kety Benvin
Tfn: 0760-190415
kitty.cats@hotmail.com

Korthår
Ber-Ton’s
Brittisk korthår
Silver- Spotted & Tabby
Tone Saternus
Tel: 0534-44110, 070-7352206
info@kennelsaternus.se Ny
Dear
Scottish Fold, Perser,
Exotic
Leif Haage
0500-46 00 72
070-696 00 72
akersborgs@hem.utfors.se
LENROSE Brittiska kort-och långhårskatter
Färger:solida
Kristina Kober
Ormesberga Kyrkotorp
342 64 öR
tel:0472/76333 eller 0701/125993
www.sglenrose.com
kober@sglenrose.com Ny
Goldens
Cornish Rex, Sokoke,
Brittisk långhår, Scottish fold

Birgitta Gutke
0520-73020, 0708-537754
gutkes@telia.com
Knallåsens
Brittisk korthår
Helèn Wieslander
0709-460377
0371-98229
wieslander@yahoo.se
Kung Rane
Sokoke
Tage & Ulla Ericsson
0709-488724
tageericsson@seaside.se
Kärlekens
Cornish Rex
Ulla-Britt & Stig Andersson
0430-70083, 0705-185457
genevad2005@hotmail.com
Lejonhjärtas
Siames
Kerstin E. Lundquist
033-29 52 50 / 070-685 91 51
Lejonhjartas@svedjorna.se
Liljekattens Siames,/seychellois/oriental Lotta och Jörgen Lilja
0480-371 91, 0704-856483
liljekattens@telia.com
Magni
Brittisk Korthår
Mia Magni Eijnarzon, Forsheda
0370-81745, 070-2481745
mariaeinarsson669@hotmail.com
Nemosos
Siames
Anna Andersdotter &
Mikael Axelsson
telnr: 0706913388
www.nemosos.se
nemosos@nemosos.se

Sahklo's
Sphynx
Kristine Linné Overgård
Karlskrona
sahklo@sahklo.com
Spots´ n´ dots´ Bengaler
Bengaler
Fam åke & Marika Jakobsson
Arvika
0705-398425
akej@glocalnet.net
S*Stenbäcken's
Siames
Laila Johansson.
0322-620644, 073-7393993
lajo_golden@hotmail.com
Torplidens
Cornish rex
Sofie Källström
0346-970 88, 073-836 67 71
sofie@torplidens.com
Unique n' Fantastic
Peterbald
Gunilla Brorsson
0523-12311
flying-spirits@hotmail.com
SE*Västkustpärlan
Sphynx
Elisabeth Vencel
0708133626
elle.vencel@swipnet.se
Wawe’s
Europe, Manx och Cymric
Walter Wege
walter@yamasee.eu
Zamirs
Siames/Oriental/Seychellois
Barbro Carlsson
0346-15562
barbro.carlsson@zamirs.se
Zandrinos
Siames/Oriental
Benny Grönberg
035-106077, 070-6030396
gronbergs@telia.com